Jsem Sophie Joya, učitelka Tarotu  a průvodkyně na cestě sebepoznání.

Už víc než 15 let pomáhám lidem rozvíjet intuici a učím je číst v tarotových kartách, aby se uměli v jakékoliv situaci správně rozhodnout.

Jmenuji se Helena

Ve své Tarotové škole používám jméno Sophie Joya, neboť význam a vibrace těchto slov vystihují to, co mi Tarot dává: moudrost a radost. Více než 20 let surfuji vlnami tarotového oceánu. Poznávat tyto hluboké, nevyzpytatelné a nikde nekončící vody, není mnohdy snadné, ale jedno vám povím:

Je to překrásné!

Mou vášní je nahlížet pod povrch situací a objevovat to skryté, pravdivé a důležité. Nepřestávám být nadšená z nádherných proměn, které u lidí nastávají po výkladech karet. Když pochopí. Když najdou odvahu prohlédnout iluze. Když se rozhodnou žít svobodněji a šťastněji.

Sebepoznávací tarotový proces  je úžasné dobrodružství a fascinuje mne čím dál víc!

Žiju život, o kterém jsem kdysi jen snila

Díky sedmdesáti osmi malým kartičkovým “zrcadel duše” se můj život od základů změnil. Samozřejmě k lepšímu. 🙂 A abych nezapomínala na to, jak jsem prožívala své dny dříve a čím vším mne život obdarovává teď, zavedla jsem si pravidelný rituál vděčnosti a každé ráno děkuji.

Děkuji za své uzdravené rodinné vztahy a za své skvělé syny, z nichž vyrostli mladí muži, na které jsem pyšná. Děkuji za svůj nádherný domov. Za mé překrásné vnučky. 

Za lásku. Za přátele.

Děkuji za svobodu, soběstačnost a poznání, že kdykoliv mohu změnit směr svého života.

Děkuji za to, že jsem se naučila odpouštět a mít se ráda. Děkuji, že se mou profesí stalo to, co mne naplňuje a těší. A taky děkuji za to, že si pravidelně užívám hluboká a překrásná setkání v ženských podpůrných kruzích. Dříve se ženy vzájemně podporovaly u draní peří, my u stolu vykládáme karty!  Zkrátka, je za co děkovat! 

Ovšem nebylo tomu tak vždy...

Narodila jsem se na severu Moravy a každé prázdniny trávila se svými bratry u babičky, dědy, tetiček, strejdů, bratranců a sestřenic ve velikém domě a ještě větší zahradě. Milovala jsem tu prázdninovou nespoutanost, kdy jsem do hloubky prožívala propojení s přírodou a dokázala nekonečné hodiny šťastně snít v koruně mohutného ořechu!

Už tehdy jsem často vyhledávala samotu...jako dítě jsem se ve vnějším světě cítila dost nesměle, nejistě a křehce. Zato v mém vnitřním světě mi bylo blaze!!!

Naše rodina byla čistě ateistická, dost sečtělá, ale pokud si to představujete tak, že jsem v knihovně objevovala snáře nebo tarotové karty, tak to v žádném případě - spíše byste tam narazili na Marxe a Engelse. 🙂 V tyhle ideály se v době mého dětství hodně věřilo.

Na mou přecitlivělou duši byl ostravsko - karvinský kraj příliš drsný, a tak jsem v 17 letech vyrazila dobývat svět do Prahy jako prodavačka potravin, neboť z gymnázia mne v 2. ročníku vyhodili - měla jsem příliš mnoho zájmů, než abych ztrácela čas nudným učením. 🙂 Nicméně jsem si časem v Praze dodělala nástavbu a maturitu nakonec složila. Měla jsem totiž motivaci: u Máchova jezera pracoval můj kamarád jako sportovní referent a mně se ta práce zalíbila natolik, že jsem to "nudné učení" nakonec dala. Maturita byla totiž podmínkou.

Po pěti letech jsem měla Prahy plné zuby. I když mě tam drželo ochotnícké divadlo, kterému jsem se s nadšením věnovala, přesto jsem Prahu opustila a zamířila do nádherné přírody krkonošských hor, kde jsem strávila svých šťastných 6 let jako programová referentka tehdejších zotavoven ROH. Byl to překrásný čas, který jsem si naplno užila se všemi nespoutanými radostmi.

Po tomto období jsem se vdala do středních Čech. Můj manžel zdědil po babičce dům před rekonstrukcí a já jsem si vyhrnula rukávy s tím, že si začnu plnit svůj celoživotní sen o šťastné rodině (jsem Rak) v domě se zahradou (vzpomínky na šťastné chvíle u babičky).

Jenže ouha, tam jsem narazila!

Moje značně slabé sebevědomí, přemíra mužské energie a ascendent ve Lvu způsobovaly, že jsem si celoživotně přitahovala přizpůsobivé a slabší muže. S manželem tomu nebylo jinak. Pustila jsem se do toho po hlavě: hurááá, převezmu vše do svých rukou, to mi vyhovuje!  Nevadí, že mám místo dvou dětí tři (dvě plus manžela). Nevadí, že od rána do večera podnikám a vše ze svého podnikání vkládám do rekonstrukce domu, který mi nepatří. Nevadí, že se starám o syny, firmu, domácnost a na sebe nemám čas. Nevadí, že si nemůžu si dovolit onemocnět, neboť kdo by to pak za mne udělal...JÁ TO DÁM!!!!

Moje silné ego mi zkrátka dávalo na frak! Není divu, že jsem v následku tohoto destruktivního způsobu života jednoho krásného dne zkolabovala. Vesmír mi sebral veškerou energii a já se ocitla u psychiatričky s diagnózou "těžká deprese a syndrom vyhoření".

Bum!

Už dlouho před tím jsem dostávala signály, které jsem ignorovala: podnikání šlo ke dnu, stejně jako manželství, objevily se zdravotní potíže, problémy s dětmi...

Bylo to hrozné a já neviděla sebemenší světélko na konci tunelu. Myslím, že nikdy nezapomenu na ty chvíle, kdy jsem zlomeně sedávala v ordinaci, v ruce recept na další várku silných antidepresiv s vědomím, že z mého života zůstala jen diagnóza. „Tak tohle je konec?“ Říkala jsem si zoufale. „Co bude s mými dětmi, až tu nebudu?“ 

Vlastně to jakýsi konec byl

Protože jsem vyrůstala v ateistické rodině, kde vše „duchovní“ byly jen vymyšlené pohádky, věřila jsem, že za hmotným životem už nic není...

Jednoho dne jsem cestou z ordinace potkala kamarádku, s níž jsem se dlouho neviděla a ta se nad mým stavem zhrozila. Vzala mě k sobě domů, vyprávěla, že jezdí na semináře výkladů karet a že mě tam vezme. Vzpomínám si na svůj úlek, paniku a vnitřní zmatek. Moje racionální část, která dosud vládla mému životu, tento šílený experiment okamžitě zamítla. Na druhou stranu jsem si začala uvědomovat, jak se ve mně probouzí jakási tajemná síla, která mě ke kartám přitahuje.

Dnes vím, že právě v tento den se začala probouzet moje intuice…

Otevřel se mi úplně nový svět

Jak jsem postupně pronikala do tajů tohoto úžasného mystéria, rozpadlá mozaika mého života se opět začala skládat dohromady.

Přestala jsem se vnímat jako oběť osudu a došlo mi, že se na vytváření svého života musím začít aktivně podílet sama. Pokud některé věci nezměním já, nikdo jiný to za mne neudělá! Pomalu a postupně jsem objevovala moudrost a lásku neviditelné síly, jež nás přesahuje. Začala jsem si uvědomovat zákony příčin a následků, zákonitosti rezonance i zrcadlení. Pochopila jsem, že to, co prožíváme, má svůj řád a smysl, i když nám to tak mnohdy vůbec nepřipadá. 

Došlo mi, že vše, co se mi kdy v životě stalo, bylo odrazem mého nitra!

Poznala jsem, že odpovědi na všechny otázky má každý z nás v sobě. Jsou tam ukrytá všechna řešení, je tam schovaná přímo databanka vědění. Tarot mi dal k této databance klíč.

Změnila jsem svůj život od základů

Dokázala jsem se díky vedení Tarotu zbavit silných antidepresiv a dát svému životu nový řád i podobu. S kartami jsem rozmlouvala denně a brzy mi došlo, že jsou mým posláním. Začala jsem se výklady karet živit a o něco později jsem otevřela Tarotovou školu Sophie Joya.

Dnes vím, že všechno to bolestné a nepříjemné, co mne tehdy potkalo, bylo obrovským darem, jenž mne od základů proměnil a za který nikdy nepřestanu děkovat. Tento dar mne přivedl k branám úžasného, nikdy a nikde nekončícího mystéria, jehož každodenní objevování jeho dalších vrstev mne nesmírně naplňuje.

Tento dar mi nyní dovoluje provázet jiné na jejich cestě a to je pro mne obrovskou ctí! 

Na tarotových kurzech, které pořádám, mne nepřestávají fascinovat obrovské vnitřní i vnější proměny, kterými studenti procházejí. I když mě to vždy ohromí, vlastně se není čemu divit. Vždyť jsem to koneckonců zažila taky. Při pravidelných setkáních s principy života v sedmdesáti osmi archetypálních obrázcích se zkrátka člověk nemůže nezměnit!

Zrodila se ve mně touha

Díky velkému nadšení moudrostí Tarotu a poznání toho, co tyto karty umí, se hluboko v mé duši zrodila touha. Začala jsem snít o tom, jak všichni lidé na světě mají vždy po ruce malého (a přitom velkého) kapesního rádce, který jim v každé životní situaci poradí a ukáže cestu dál. Za ta dlouhá léta, kdy pořádám tarotové kurzy, jsem se totiž přesvědčila o jednom: všichni máme schopnost vykládat karty! 

Není to výsada hrstky vyvolených, jak se často traduje.

Každý z nás má k dispozici intuici, pravou mozkovou hemisféru. Většinu života však využíváme tu levou – racionální – část mozku, a tak v mnohých lidech intuice dřímá nevyužita. Jenže to se dá změnit a díky práci s Tarotem jsem poznala, jak! Své zkušenosti, které předávám ve své Tarotové škole jsem zatoužila předat celému světu!

Časem jsem napsala o Tarotu několik e-booků a dokonce jednu knihu v tištěné formě, ale pořád to nebylo ono.

Ačkoliv miluji setkávání se svými studenty, uvědomila jsem si limity své osobní účasti. A tak jsem začala uvažovat o online kurzu, který osloví daleko více lidí a bude postaven na podrobných a srozumitelných videích. Ostatně právě moji studenti byli spouštěči tohoto nápadu. Řekli mi, že by bylo skvělé, kdyby si kdykoliv určitou lekci mohli přehrát a oživit si to, na co se potřebují zaměřit. Přiznám se, že mezi nápadem a uskutečněním této vize uběhlo celých 8 let. Potřebovala jsem k tomu dozrát. 

V listopadu 2022 spatřil světlo světa online kurz TAROTOVÁ ŠKOLA SOPHIE JOYA a já s rozechvěním očekávala ohlasy.

Online kurz TAROTOVÁ ŠKOLA SOPHIE JOYA 

TAROTOVÁ ŠKOLA SOPHIE JOYA

Sice jsem věděla, že se mi během patnácti let pořádání kurzů povedlo vypracovat metodiku, díky které umím studenty snadno, kreativně a bez jakéhokoliv "šprtání významů karet" naučit rozmouvat s kartami, ale víte...jsem přeci jen Rak. Se vším všudy. A tak mě nejistý postup vpřed, pochybování a zalézání do své ulity holt životem provází neustále. 

"Bude tohle fungovat také v online podobě?" Běželo mi neustále hlavou. 

Pochybnosti o kvalitě a účinku kurzu se však rozplynuly velmi brzy. Kurz jsem spustila v předprodeji, kdy ještě nebyl dokončen a s každou novou lekcí přicházely nadšené reakce studentů, a ty nabíjely a inspirovaly zase mne.

Bylo pro mne velkou výzvou vytvořit každý týden novou lekci. Takovou lekci, která v mých očích bude perfektní. Lidé měli zaplacený kurz a nechtěla jsem je zklamat. Stávalo se, že jsem potřebovala lekci z nějakého důvodu odložit. Měla jsem z reakcí obavy, ale místo projevů nespokojenosti přišla podpora: "To nevadí, Sophi, rádi si počkáme!" Znělo mi to jako rajská hudba. 

Neuvědomovala jsem si, jak je celý proces náročný, dokud jsem koncem června 2022 neonemocněla. Moje tělo vypovědělo službu. Souběžně s tvorbou online kurzu jsem totiž vedla ještě sedm osobních a zoom skupin. Ale možná to znáte: když je člověk pro něco nadšený, nezná hranice. 

Jenže já už jedním vyhořením prošla!! Tahle zkušenost zůstane v člověku zřejmě po celý život, a tak jsem si řekla DOST a po letech si dopřála 2 měsíce prázdnin!

Pomohlo to. 

Nyní je konečně kurz celý a kompletní. No a já mohu dál snít a doufat, že stejně, jako mají všichni ve své koupelně zrcadlo, které jim ukazuje obličej a tělo, budou jednou všichni používat také balíček Tarotu.

To proto, aby jim ukázal, jak to sluší jejich duši! A pokud objeví nějaký nesoulad, tak ho hravě pomocí tarotových výkladů upraví.

Protože posláním každého z nás je rozkvést!

S láskou Sophi ❤

PS: Dokud dýcháme, příběh nekončí. A tak i já pokračuji. Nedávno mne oslovil syn: "Mami, pojď natáčet podcasty o Tarotu. Kdo jiný, než Ty, by měl lidem ukázat, že Tarot není jen o věštění budoucnosti a přiblížit jim, co karty všechno umí." Byl to skělý nápad, a tak jsme se do toho pustili. Na mém youtube kanálu Tarot Sophie Joya najdete první díly. No a krom toho natáčím hromadné výklady a se synem, který je skvělý muzikant, skladatel a zvukový technik, chystáme další věc, kterou ještě nechci prozrazovat. V neposlední řadě stále v šuplíku čeká můj dlouhodobý projekt Tarotek (Tarot pro rodiče s dětmi), a na ten se snad těším nejvíc. Mám těch plánů tolik, že bych si někdy přála, aby den měl aspoň sto hodin...ale věřím tomu, že se mi jich povede uskutečnit co nejvíc. Držte mi palce. 🙂

TAROT SVĚTLA A STÍNU
TAROT SNŮ