Co je Tarot

„A to tam fakt budete hrát karty celej den?“

Tuhle otázku položila jedné mé studentce její maminka, když se dozvěděla, že její dcera míří na tarotový workshop. Dodnes na tuhle roztomilou historku s úsměvem vzpomínám.

Když se řekne „tarotové karty“, lidé si představují leccos. Věřte však, že na tarotových seminářích rozhodně nesedíme v s cigaretou v koutku v zakouřené místnosti a nemrskáme žolíky o peníze. Karty na stole máme. To zase jo. A ten den vždy uteče neuvěřitelně rychle…

Pro někoho, kdo se s kouzlem Tarotu ještě nesetkal, je těžké pochopit, jak tato dobrodružná hra sebepoznání může člověka vtáhnout a nechat ho zapomenout na čas. Objevovat skrze malé, pomalované kartičky skryté hlubiny a tajná zákoutí své duše je skutečně překrásný proces! Vede k sebepřijetí a sebeúctě, k lásce k sobě i druhým a především k vlastnímu tvůrčímu životu a zodpovědnosti za sebe.

Jestli vás výše uvedené řádky zaujaly natolik, že byste rádi zjistili, co že to TAROT vlastně je, čtěte dál. Přesněji řečeno, zkusím vám přiblížit, čím je Tarot pro mne.

Tarot je zrcadlem duše

Dokáže velmi přesně odhalit, jaké pocity, myšlenky, touhy, přání, anebo podvědomá vnitřní přesvědčení v sobě právě nosíme. Umí odzrcadlit vše, co se skrývá pod povrchem situace nebo vztahů.

Víte o tom, že se na Tarot za starých časů obraceli nejrůznější vladaři, kteří byli zrovna v nesnázích?  A že tarotové karty ke své práci využívali na příklad i známý psychoterapeut C.G. Jung nebo zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud?

„Vizuální myšlení je podvědomým procesům bližší než verbální. Je totiž starší.“ S. Freud

Tarot je nástroj

A to nástroj velmi vzácný a překrásný. Záleží tedy v první řadě na hráči, na umělci, který tento nástroj používá. Důležité je rovněž, k čemu se tento nástroj používá.

Je spousta kartářek, které pomocí tarotových karet věští budoucnost. Já ne. Od samého začátku mne fascinovalo, jak mne Tarot podporuje v tom, abych se stala pánem svého života. Jako by mi říkal: “ Zapomeň na to, že jsi oběť osudu! Jaké si to uděláš, takové to budeš mít…“

Co se věštění týká: v nějakou tu předurčenost věřím. Ale také jsem přesvědčená o tom, že můžeme v mnoha věcech uplatnit svou vůli, svůj tvůrčí aspekt. Zkrátka to vnímám tak, že jde o jakýsi společný tanec naší Individuality s Bytím.  Proto mi ladí věta:

 “Osud karty míchá, ale my s nimi hrajeme”.

Tarotové karty umí s naprostou přesností odzrcadlit situaci a pak nabídnout různé cesty řešení. Rozhodnutí je však na nás! Líbí se mi, že mohu být Tvůrcem svého života a současně se kdykoliv ujistit o tom, že jdu cestou bez zbytečných oklik.

Tarot tedy můžeme přirovnat k hudebnímu nástroji. A jak známo, skuteční hudební mistři se ke svým výkonům dostávají především poctivým a usilovným cvičením. Hudebním talentem je zde intuice, kterou jsme obdaření všichni – někdo z nás ji však má probuzenou, jiný prozatím ne. Čím více se však budeme výkladům karet věnovat, tím více se nám bude intuice otevírat.

Skutečným tarotovým virtuózem se může stát každý!

Tarot je moudrý přítel a rádce

Stejně, jako před námi skutečný přítel neskrývá pravdu, neboť nás má v úctě, podobně pravdivý je svými výpověďmi Tarot. Možná proto má tolik lidí z výkladů karet obavy – mnohdy nejsme na pravdu připravení a je pro nás daleko snazší žít v pohodlných iluzích, než abychom přijali nepříjemnou skutečnost.

Otázkou však je, kam takový život vede…

Tarot je skutečným přítelem. Na nejrůznějších  životních křižovatkách nám nabízí taková řešení, které by nás možná ani nenapadla. Je tady vždy pro nás. Skromný, nenápadný, svými rozměry malý – vejde se do kabelky. Přitom svou moudrostí velký a nedocenitelný.

Tarot je soubor 78 karet

Jde o 78 symbolických obrazů, které aktivují naše hluboké podvědomí a pomáhají nám navázat kontakt se svým skutečným já. Těmto obrazům se říká tarotové karty a obsahují v sobě nejčastěji symboliku:

  • živlovou
  • numerologickou
  • astrologickou
  • kabalistickou

Proč jsou tarotové karty založeny právě na symbolech? Protože symboly jsou řečí duše a promlouvají k nám univerzálním jazykem z místa, kde se protínají naše vnitřní a vnější světy. S tarotovými kartami se provádějí výklady a rozbory, které odpovídají na konkrétní otázky nebo ukazují hlubší pohled do situace či vztahu, přičemž každá z karet má svou předem určenou pozici.

Slovo Tarot značí „královskou cestu”.

O významu slova Tarot se z historických pramenů dochovala různá vysvětlení. Podobně jako se dodnes neví nic jistého o původu Tarotu a historická fakta se v knihách v mnohém liší, také význam názvu Tarot má několik variant. Zde jsou ty nejčastější:

Tarosh – staroegyptské slovo, jehož překlad je „královská cesta”
Rota – latinsky „kolo”, které symbolizuje koloběh života a smrti
Torah – z hebrejštiny „zákon”
Tor – maďarský název „soubor karet”

Tarot je magie okamžiku

Výklad tarotových karet nejčastěji odhaluje, co se děje především tady a teď.

Jestliže se rozhodneme uvidět svoji současnou nezkreslenou a pravdivou skutečnost a poté ke své situaci zaujmeme vědomé stanovisko, věci se mohou začít až zázračně rychle měnit k lepšímu.

To neznamená, že by výklad Tarotu nemohl ukázat, co se v našem životě dělo v minulosti. Naopak. Je užitečné vidět z nadhledu, čím jsme skutečně procházeli, abychom se z případných chyb poučili. Stejně důležité je podívat se do budoucnosti, k jakým dalším výzvám naše cesta směřuje. Jestliže odraz budoucnosti ukáže náročnější výzvy a lekce, je podle mne dobré ve výkladu pokračovat tak dlouho, dokud se v kartách neobjeví návrh na vhodné řešení.

Pak jsme připravení a těžší životní situace nás nemusí zaskočit.

Tarot je jako cizí řeč

Když provádíme tarotový rozbor, v podstatě tlumočíme své vjemy z karet do slov, do srozumitelné výpovědi. Je to podobné, jako když se učíme cizí řeč.

Proto je při této práci velmi důležité propojení pravé a levé mozkové hemisféry. Pravá mozková hemisféra intuitivně zachytí obrazy, symboly, pocity, vjemy nebo celkovou atmosféru karty a levá mozková hemisféra to vše převede do světa racionality a slov.

Můžeme tedy říct, že tarotový výklad je jakýsi překlad z „jazyka duše” do „jazyka logiky a racionality”.

Tarot je hra

Stejně jako život. Jestliže se totiž ve svém každodenním životě dokážeme uvolnit a nebrat se až tak vážně, pokud ctíme a dodržujeme pravidla a umíme se poučit z neúspěchu, můžeme si ze svého života vytvořit dobrodružnou a radostnou hru.

Tarotové karty zrcadlí,  jak úspěšní ve hře zvané život jsme a taky ukazuje, zda si ji umíme užívat.

Proto je dobré život i Tarot brát především jako hru.

Tarot je mnohem víc…

Když jsem  jednou vybídla svou kolegyni, aby mi definovala Tarot, zasmála se: „Já na to téma pořádám víkendový seminář a ty chceš, abych ti to řekla jednou větou?“

Měla pravdu.

Pochopit tohle úžasné mystérium se dá asi jen osobním prožitkem. Tak, že vezmete 78 „kouzelných kartiček“ do svých rukou, zamícháte a začnete s nimi rozmlouvat…

 

Online kurz ZDARMA:

7 kroků k vlastním tarotovým výkladům

Jestliže vás láká tajemný svět TAROTU, neváhejte už ani chviličku! Prožijete v něm úžasné chvíle, plné dobrodružného sebepoznání! Mýtus, že tarotové karty mohou vykládat pouze lidé se zvláštní
schopností, se naštěstí začíná rozpouštět.

ZJISTĚTE, ŽE I VY MŮŽETE VYKLÁDAT TAROT! 

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.